محصولات سس قرمز دلپذیرحاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 از روغن های تشکیل دهنده هستند. همانطور که در بخش “مواد اصلی” بیان شد جزء روغن معمولاً روغن کلزا، روغن آفتابگردان یا روغن سویا است و ترکیبات اسیدهای چرب این روغن ها در فصل مربوطه این دایره المعارف توضیح داده شده است.

در بریتانیا سس مایونز واقعی هلمان و سس مایونز سبک هلمان هر دو ادعا می‌کنند که «منبع طبیعی خوبی از امگا 3» هستند که به ترتیب حاوی 8.4 گرم در 100 گرم و 2.6 گرم در 100 گرم اسیدهای چرب امگا 3 هستند. آنها همچنین حاوی 16.8 گرم در 100 گرم و 6.1 گرم در 100 گرم اسیدهای چرب امگا 6 هستند.

سایر فرآورده های سس مایونز مانند محصول Sainsbury’s در بریتانیا تجزیه اشباع، تک غیراشباع و چند غیراشباع را ارائه می دهند، اما سطوح اسیدهای چرب امگا 3 یا امگا 6 را ذکر نمی کنند.

سس مایونز با روغن 80 درصد به حد مجاز روغن پایدار در امولسیون های آب نزدیک می شود که بالای 85 درصد روغن ناپایدار هستند. با روغن بیشتر بسته بندی قطرات روغن آنقدر متراکم است که امکان امولسیون را فراهم نمی کند. ویسکوزیته بالای مایونز ناشی از چگالی قطرات بالای 80 درصد است.

اوشیدا (1978) نشان داد که تثبیت حتی 90 درصد سس مایونز چربی با کمک آسیاب کلوئیدی ممکن است. با این حال چنین محتوای روغن بالایی باعث بهبود محصول نمی شود و بنابراین غیر معمول است.

تمایل بیشتری برای کاهش محتوای روغن به کمتر از 30٪ وجود دارد. چنین محصولاتی بیشتر و بیشتر در بازار ظاهر می شوند. طعم سس مایونز در برخی کشورها بسیار متفاوت است.

در اروپا طعم مخلوط کمی ترش دارد و در منطقه مدیترانه عمدتاً آب لیمو یا سرکه و روغن دارد. هنگام رفتن به شمال شیرین تر می شود و طعم خردل بیشتری دارد و در اسکاندیناوی بسیار شیرین است. برای مثال فیلیپ (1984) کل تولید سس مایونز را به تفصیل پوشش داده است.

برای تهیه سس مایونز زرده تخم مرغ را با مواد، آب و یک سوم سرکه مخلوط کرده و هم می زنند تا ویسکوزیته بالایی داشته باشد. دما در طول این فرآیند که «فرایند سرد» نامیده می‌شود نباید از 5 درجه سانتی‌گراد بالاتر رود. سپس به آرامی بقیه سرکه و روغن را اضافه می کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *