نوع خاصی از گیاه آلوئه ورا وجود دارد که تحت عنوان آلوئه ورا سمی اصل آپارتمانی به فروش می رسد. این گیاه، غیر خوراکی می باشد و با سایر ارقام آلوئه ورا که برای مصارف درمانی و زیبایی پوست به کار می روند، متفاوت است. داشتن برگ های نسبتاً باریک با ضخامت کم و وجود خال های سفید بر روی برگ سبز گیاه، اصلی ترین ویژگی های آلوئه ورا غیر خوراکی یا سمی به شمار می روند؛ البته آلوئه ورا آپارتمانی به نوبه خود متنوع است.

آلوئه ورا سمی اصل آپارتمانی

آلوئه ورا سمی

آلوئه ورا سمی بسیاری از مردم آلوئه ورا را به عنوان یک گیاه دارویی می شناسند؛ چرا که خواص درمانی فراوانی دارد و همواره برای تولید انواع دارو و محصولات پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد، اما جالب است، بدانیم که برخی ارقام این گیاه، خوراکی نیستند و به نام آلوئه ورا سمی شناخته شده اند.

لازم به ذکر است که بیش از دویست گونه گیاه آلوئه ورا در دنیا وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنها جهت مصارف درمانی مورد استفاده قرار می گیرند، اما همان طور که گفتیم، تعدادی از گونه های آلوئه ورا نه تنها مصرف خوراکی و دارویی ندارند، بلکه برای پوست و مو نیز استفاده نمی شوند؛ به طور کلی آلوئه ورای سمی برای مصارف تزئینی به کار می رود و در گروه گیاهان آپارتمانی قرار می گیرد.

حال احتمالاً این سوال پیش می آید که چگونه آلوئه ورا سمی را تشخیص دهیم؟ قبل از پاسخ دادن به این سوال لازم است، بیان شود که به طور کلی آلوئه ورا گیاهی بدون ساقه می باشد که برگ های سبز پهن، ضخیم و گوشتی دارد؛ این برگ ها حالت کشیده دارند و گاهی اوقات تا یک متر نیز قد می کشند، همچنین قسمت های کناره برگ گیاه آلوئه ورا حالت دندانه ای دارد.

در ادامه مطالب گفته شده در پاراگراف بالا باید اضافه کرد که برگ آلوئه ورا سمی، دارای خال های سفید رنگ می باشد، همچنین برگ های آلوئه ورا سمی در مقایسه با آلوئه ورا خوراکی، کشیده تر بوده، ضخامت و حالت گوشتی آنها به مراتب کمتر است، علاوه بر این به صورت متراکم تر رشد می کنند؛ ذکر این نکته نیز لازم است که گل گیاه آلوئه ورا معمولی، زرد رنگ (یا زرد مایل به سبز) می باشد، در حالی که آلوئه ورا سمی، گل های نارنجی (یا قرمز رنگ) دارد.

آلوئه ورا اصل

آلوئه ورا اصل همان گونه که در قسمت قبل توضیح داده شد، اقسام گوناگون آلوئه ورا را می توان به دو دسته کلی خوراکی و غیر خوراکی تقسیم نمود؛ در اینجا لازم است، خاطر نشان شود که به طور معمول وقتی صحبت از آلوئه ورا اصل به میان می آید، منظور همان گیاه آلوئه ورا خوراکی است که جهت مصارف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که خواص دارویی و درمانی آلوئه ورا اصل به حدی است که در برخی فرهنگ ها از آن تحت عنوان گیاه جاودانگی نام برده شده است.
در ادامه به بخشی از مهم ترین فواید مصرف آلوئه ورا به صورت خوراکی اشاره می کنیم:

  • درمان مشکلات گوارشی مثل یبوست و زخم معده
  • تسکین درد ناشی از آرتروز و کمک به رفع دردهای عضلانی
  • تصفیه کننده خون
  • سلامت قلب و بهبود عملکرد آن
  • کاهش کلسترول بد خون
  • جلوگیری از سرطان های مختلف
  • کمک به کاهش قند خون

در ادامه موارد بیان شده در بالا باید اضافه کرد که ژل داخلی گیاه آلوئه ورا تا حدودی مزه تلخ دارد؛ از این رو آن را بیشتر به صورت شربت، نوشیدنی، کمپوت و غیره مصرف می کنند، همچنین امروزه شاهد تولید انواع شربت های دارویی با استفاده از ژل طبیعی آلوئه ورا می باشیم؛ علاوه بر اینها در حال حاضر گیاه آلوئه ورا جایگاه ویژه ای در تولید انواع ماسک های مخصوص پوست و مو، کرم ها و سایر لوازم آرایشی و بهداشتی دارد.

علاوه بر آنچه تا بدین جا بیان شد، ژل آلوئه ورا اصل برای رشد و تقویت موها بسیار مفید است؛ امروزه از ماسک مو آلوئه ورا برای پیشگیری و درمان ریزش مو، شوره سر، همچنین به منظور کمک به رشد مجدد موهای از دست رفته استفاده می شود.

آلوئه ورا اپارتمانی

آلوئه ورا اپارتمانی همان گونه که می دانیم، امروزه آلوئه ورا فقط یک داروی گیاهی نیست و گاهی اوقات تحت عنوان آلوئه ورا آپارتمانی عرضه می شود؛ البته در حالت کلی گونه های مختلف این گیاه را می توان در گلدان کاشت و در محیط داخلی منزل نگهداری نمود، اما به نظر می رسد که بیشتر از نمونه های سمی یا غیر خوراکی آلوئه ورا برای مصارف تزئینی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که رشد متراکم تر، نداشتن تیغ، کشیدگی برگ ها و وجود خال ها و لکه های سفید رنگ، مهم ترین ویژگی های آلوئه ورا غیر خوراکی می باشند، اما بدون شک علت اصلی استفاده از آلوئه ورا سمی در محیط آپارتمان این است که گیاه مذکور برخلاف آلوئه ورا اصل، مصرف خوراکی و پوستی ندارد.

انواع گیاه آلوئه ورا را می توان به آسانی در داخل منزل تکثیر کرد؛ قلمه زدن و پاجوش، بهترین روش های کاشت آلوئه ورا در خانه می باشند؛ البته از روش کشت بافت نیز می توان برای پرورش گیاه استفاده کرد؛ شایان ذکر است که به طور کلی آلوئه ورا آپارتمانی، گیاه مقاومی می باشد و روش نگهداری آن تا حد زیادی مشابه کاکتوس است.

با توجه به مقاومت بالای آلوئه ورا آپارتمانی در برابر نور، گرما و کم آبی، این گیاه را می توان در نقاط مختلف منزل استفاده کرد؛ البته برگ های کشیده و خال دار آلوئه ورا، ظاهر خاصی به فضای گلخانه می بخشند و قرار دادن آنها در کنار سایر گیاهان آپارتمانی، باعث می شود که جلوه ای از طبیعت در محیط داخلی خانه تداعی شود؛ ناگفته نماند که آلوئه ورا آپارتمانی پس از رسیدن به سن بلوغ (معمولاً چند سال پس از زمان کاشت) گل های قرمز یا نارنجی رنگ می دهد و بی تردید این ویژگی بر زیبایی آن می افزاید.

آلوئه ورا پاکوتاه

آلوئه ورا پاکوتاه همان طور که پیشتر تا حدودی اشاره شد، گیاه آلوئه ورا به نوبه خود تنوع گونه ای قابل توجهی دارد و بیش از دویست نوع از این گیاه در سراسر جهان یافت می شود؛ به عنوان مثال در اینجا از آلوئه ورا پاکوتاه نام می بریم که نسبت به سایر همتایان خود پهن تر به نظر می رسد؛ به عبارت بهتر برخلاف بسیاری از ارقام گیاه، آلوئه ورا پاکوتاه، فاقد ساقه است و یا ساقه ای بسیار کوتاه دارد، همچنین برگ آن چندان حالت کشیده پیدا نمی کند، در عوض بیشتر به صورت افقی رشد می کند.

شایان ذکر است که آلوئه ورا پاکوتاه به علت داشتن ظاهر بسیار خوب یکی از بهترین نمونه های آلوئه ورا تزئینی یا آپارتمانی به شمار می رود؛ البته به طور معمول این گیاه، سمی نیست و جهت مصارف دارویی نیز می توان از آن استفاده نمود؛ به همین علت ارقام پاکوتاه آلوئه ورا محبوبیت خاصی نزد کشاورزان دارند.

علاوه بر آنچه در بالا بیان شد، آلوئه ورا پاکوتاه دارای برگ های بسیار ضخیم و گوشتی می باشد؛ به همین علت معمولاً مقدار زیادی ژل می توان از این گیاه به دست آورد؛ البته بدون شک شیوه پرورش آلوئه ورا بر کیفیت نهایی و میزان آبدار بودن ژل داخلی گیاه تاثیر می گذارد.

ناگفته نماند که آلوئه ورا در محیط گرم و خشک بهتر رشد می کند؛ در نتیجه بهتر است، آن را از رطوبت دور نگه داشت؛ البته گفته می شود که علاوه بر رطوبت، نور شدید خورشید نیز برای پرورش گیاه آلوئه ورا چندان مناسب نیست.

آلوئه ورا تقلبی

آلوئه ورا تقلبی گیاه آلوئه ورا از مشهورترین گیاهان سراسر جهان است که پیشینه استفاده از آن به سال های بسیار دور بر می گردد؛ این گیاه با نام های مختلفی (مثلاً گیاه صبر زرد) خوانده می شود؛ به عنوان مثال گاهی اوقات شاهد عرضه انواع آلوئه ورا تقلبی می باشیم که در واقع همان آلوئه ورا سمی یا غیر اصل است.

یکی از ویژگی های بارز آلوئه ورا تقلبی یا آلوئه ورا غیر خوراکی این است که برگ های کشیده آن، دندانه دار نبوده و برخلاف آلوئه ورا اصل، قسمت های لبه آن بدون خار می باشد، همچنین رنگ برگ های آلوئه ورا غیر اصل و تقلبی، سبز تیره است، در حالی که رنگ آلوئه ورا خوراکی تا حدودی به سبز روشن می گراید.

به منظور معرفی بیشتر آلوئه ورا تقلبی باید بیان کرد که به طور معمول این گیاه، دارای لکه های سفید رنگ می باشد؛ البته میزان تراکم این خال های سفید متفاوت است و به گونه گیاه بستگی دارد، همچنین نکته بسیار مهمی که می توان در خصوص آلوئه ورا بیان کرد، این است که گاهی اوقات پس از رسیدن گیاه به سن بلوغ، لکه های سفید رنگ آن بسیار کم می شوند و یا به طور کامل از بین می روند؛ از این رو باید دقت کرد که بدون خال بودن برگ آلوئه ورا تنها نشانه خوراکی بودن آن نیست.

در ادامه مطالب بالا باید اضافه کرد که مهم ترین مشخصه آلوئه ورا تقلبی، نداشتن خار یا دندانه است، همچنین ظاهر باریک و ضخامت کم از ویژگی های اصلی گیاه نام برده به شمار می روند، اما مطمئن ترین روش برای پی بردن به اصل یا تقلبی بودن آلوئه ورا، امتحان ژل داخلی آن بر روی پوست می باشد؛ به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که ژل آلوئه ورا اصل، باعث نرمی و لطافت پوست می گردد، در حالی که ژل تقلبی آلوئه ورا، خشکی و خارش پوست را در پی دارد.

آلوئه ورا تزیینی

آلوئه ورا تزیینی همان گونه که می دانیم و در قسمت های قبل نیز توضیح داده شد، در حال حاضر آلوئه ورا صرفاً یک گیاه دارویی نیست و در موارد زیادی به عنوان گیاه تزیینی مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین پیشتر گفتیم که اقسام گوناگون آلوئه ورا را می توان در قسمت های مختلف خانه قرار داد، اما در حالت کلی آنچه تحت عنوان آلوئه ورا تزیینی عرضه می شود، از نوع غیر خوراکی می باشد.

شایان ذکر است که سوای از بحث خوراکی یا غیر خوراکی بودن آلوئه ورا، برخی ارقام این گیاه، ظاهر بسیار خوبی دارند و در واقع به منظور مصارف تزیینی پرورش داده می شوند. منظم بودن برگ ها، مهم ترین ویژگی آلوئه ورا تزیینی است، همچنین برخی نمونه های این گیاه، دارای خال های سفید منظم و زیبا می باشند.

ناگفته نماند که به منظور افزایش طول عمر گیاه آلوئه ورا بهتر است، آن را در دمای بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد نگهداری کرد؛ نکته قابل ذکر این است که آلوئه ورا گیاه مقامی محسوب می شود و حتی سرما را تحمل می کند، اما از آنجا که ژل داخلی برگ آلوئه ورا، مقدار قابل توجهی آب دارد، دمای پایین تر از 10 درجه، طول عمر آن را کاهش می دهد.

نکته دیگری که می توان در خصوص نگهداری نمونه های تزیینی آلوئه ورا بیان کرد، این است که مرطوب بودن بیش از حد خاک گلدان، باعث خرابی آن خواهد شد؛ البته خشکی زیاد نیز موجب از بین رفتن زیبایی ظاهری برگ های گیاه و باریک شدن آنها می گردد.

آلوئه ورا تیغ دار

آلوئه ورا تیغ دار بدون شک مهم ترین علت خرید آلوئه ورا تیغ دار یا همان آلوئه ورا دارویی اصل، خواص منحصر به فرد آن است؛ به عنوان مثال در اینجا به تاثیر استفاده از ماسک آلوئه ورا بر روی لکه های پوستی اشاره می کنیم، همچنین آلوئه ورا از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند و پیری پوست را به تاخیر می اندازد.

تغذیه پوست و آبرسانی مناسب، ویژگی هایی هستند که باعث می شوند، آلوئه ورا به میزان بالایی برای تهیه ماسک های صورت و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار گیرد؛ به عنوان توضیح بیشتر باید اضافه کرد که این گیاه حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین های آ، بی، سی، دی و ای، همچنین مواد معدنی ضروری برای پوست مانند منیزیم و پتاسیم می باشد؛ به همین علت آلوئه ورا، خاصیت ضد التهابی دارد، علاوه بر این درمان کننده طبیعی خشکی، خارش پوست، جوش و آکنه، همچنین جای جوش و کک و مک به شمار می رود.

مردم آن را به عنوان گیاه سوختگی می شناسند، همچنین آلوئه ورا آثار آفتاب سوختگی را از بین می برد شایان ذکر است که آلوئه ورا، تاثیر بسیار خوبی بر آثار زخم و سوختگی می گذارد؛ به نحوی که برخی از و باعث می شود که پوست آسیب دیده به سرعت ترمیم شود.

ناگفته نماند که ژل خارج شده از آلوئه ورا تیغ دار را می توان به تنهایی یا همراه با چند قطره آب لیمو ترش تازه (به مدت 15 دقیقه) بر روی پوست قرار داد؛ لازم به توضیح است که تعداد دفعات استفاده از ماسک آلوئه ورا به ویژگی ها و شرایط پوست افراد بستگی دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *