پوکه معدنی قروه یک شیشه آتشفشانی بسیار متخلخل و کف مانند است که از دیرباز به عنوان یک ماده ساینده در تمیز کردن، صیقل دادن و تمیز کردن ترکیبات استفاده می شده است. همچنین به عنوان سنگدانه سبک در واحدهای بنایی پیش ساخته، بتن ریخته شده، عایق و کاشی صوتی و گچ استفاده می شود.

پوکه معدنی قروه سنگ آذرین آذرآواری است که در لحظه ریزش تقریباً به طور کامل مایع بوده و آنقدر سریع سرد شده است که زمانی برای متبلور شدن وجود ندارد. هنگامی که جامد شد، بخارات حل شده در آن ناگهان آزاد شدند، کل توده به شکل کفی متورم شد که بلافاصله تثبیت شد.

اگر تحت فشار بیشتر سرد می شد، یک شیشه جامد یا ابسیدین تشکیل می داد. در واقع، اگر قطعات ابسیدین در یک بوته حرارت داده شوند تا زمانی که ذوب شوند، با آزاد شدن گازهای محلول آنها به پوکه تبدیل می شوند.

پوکه معدنی

هر نوع گدازه ای، در صورت مساعد بودن شرایط، ممکن است حالت پوکه ای به خود بگیرد، اما بازالت ها و آندزیت ها به اندازه تراکیت ها و ریولیت ها به این شکل وجود ندارند.

بلورهای کوچک از مواد معدنی مختلف در بسیاری از سنگ پا وجود دارد. رایج ترین آنها فلدسپات، اوژیت، هورنبلند و زیرکون هستند. حفره ها (وزیکول) پوکه گاهی اوقات گرد هستند و بسته به جریان گدازه در حال انجماد ممکن است کشیده یا لوله ای نیز باشند.

در سنگ پا که در میان سنگ‌های آتشفشانی قدیمی وجود دارد، حفره‌ها معمولاً با رسوبات مواد معدنی ثانویه پر می‌شوند که با نفوذ آب وارد می‌شوند. خود شیشه رشته ها، الیاف و پارتیشن های نازک بین وزیکول ها را تشکیل می دهد.

پوکه معدنی قروه ریولیت و تراکیتی سفید، سنگ‌های آندزیتی اغلب زرد یا قهوه‌ای هستند و بازالت‌های پوکه (مانند جزایر هاوایی) به رنگ سیاه مایل به زرد هستند.

سنگ‌های سنگی فراوان‌ترین و معمولاً از سنگ‌های آذرین فلسیک (غنی از سیلیس) ایجاد می‌شوند. بر این اساس، آنها معمولاً ابسیدین را همراهی می کنند. تولیدکنندگان عمده کشورهایی هستند که در دریای مدیترانه قرار دارند، به ویژه ایتالیا، ترکیه، یونان و اسپانیا. در ایالات متحده عمدتاً در ایالت های کوه راکی و ساحل اقیانوس آرام استخراج می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *