مقاله ای در مورد کشت پسته امروز خراسان رضوی در اثر کشاورزی قرن دوازدهم ابن العوام، کتاب کشاورزی آورده شده است. باستان شناسان شواهدی از کاوش های جارمو در شمال شرقی عراق برای مصرف پسته اقیانوس اطلس یافته اند.

گفته می‌شود که باغ‌های معلق بابل در زمان پادشاهی مروداچ بلدان در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد دارای درختان پسته بوده است.

در قرن نوزدهم، پسته به صورت تجاری در بخش‌هایی از دنیای انگلیسی زبان، مانند استرالیا و در ایالات متحده در نیومکزیکو و کالیفرنیا، جایی که در سال 1854 به عنوان درخت باغ معرفی شد، کشت شد.

در سال‌های 1904 و 1905، دیوید فرچایلد از وزارت کشاورزی ایالات متحده، ارقام سخت‌تری را که از چین جمع‌آوری شده بودند به کالیفرنیا معرفی کرد، اما تا سال 1929 به عنوان یک محصول تجاری تبلیغ نشد پسته های والتر تی. سوینگل از سوریه قبلاً تا سال 1917 در نیلز، کالیفرنیا به خوبی میوه داده بودند.

پسته

پسته امروز خراسان رضوی گیاهی بیابانی است و نسبت به خاک شور بسیار متحمل است. گزارش شده است که وقتی با آبی که 3000 تا 4000 ppm املاح محلول دارد آبیاری شود به خوبی رشد می کند.

درختان پسته در شرایط مناسب نسبتاً مقاوم هستند و می توانند در دماهای بین 10- درجه سانتی گراد (14 درجه فارنهایت) در زمستان و 48 درجه سانتی گراد (118 درجه فارنهایت) در تابستان دوام بیاورند.

آنها به موقعیت آفتابی و خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند. درختان پسته در شرایط رطوبت بالا عملکرد ضعیفی دارند و در زمستان در صورت دریافت آب زیاد و عدم زهکشی کافی خاک، مستعد پوسیدگی ریشه هستند. تابستان های طولانی و گرم برای رسیدن مناسب میوه مورد نیاز است.

این درخت تا 10 متر (33 فوت) بلند می شود. دارای برگهای خزان کننده و پینه ای به طول 10-20 سانتی متر (3.9-7.9 اینچ) است. گیاهان دوپایه و دارای درختان نر و ماده مجزا هستند. گلها بدون گل و غیرجنسی هستند و به صورت خوشه دیده می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *