زیره سیاه در بازار تهران حاوی تیموکینون است، ترکیبی که در برخی از مطالعات حیوانی نشان داده شده است که از بهبود زخم پشتیبانی می کند. به لطف خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، زیره سیاه اغلب به محصولات مراقبت از مو، از جمله ماسک ها و شامپوهای مو اضافه می شود.

اگرچه بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که درخشندگی، استحکام، حجم و بافت مو را بهبود می بخشند، تحقیقات بسیار کمی در مورد فواید  زیره سیاه برای سلامت مو وجود دارد.

با این حال، یک مطالعه بسیار کوچک در سال 2014 نشان داد که مخلوط کردن  نارگیل با  زیره سیاه باعث افزایش رشد مو می شود، زمانی که افراد آن را سه بار در روز روی پوست سر خود قرار می دهند. به طور مشابه، مطالعه ای روی 90 نفر نشان داد که  مو حاوی ترکیبی از زیره سیاه در بازار تهران و سایر مواد گیاهی به طور قابل توجهی ریزش مو را پس از 90 روز کاهش می دهد.

زیره سیاه

توجه به این نکته مهم است که این درمان‌های مطالعه  زیره سیاه در بازار تهران را با سایر مواد ترکیب می‌کردند، بنابراین نمی‌توانیم با اطمینان بدانیم که آیا  زیره سیاه در بازار تهران باعث بهبود در این موارد شده است یا خیر.

بنابراین، علیرغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات بزرگتر و با کیفیت بالا برای بررسی چگونگی bla ضروری است  دانه ck در صورت استفاده به تنهایی می تواند بر سلامت مو تأثیر بگذارد.

زیره سیاه اغلب به محصولات مو اضافه می شود. برخی از مطالعات کوچک نشان می دهد که می تواند رشد مو را افزایش دهد و ریزش مو را در صورت ترکیب با مواد دیگر کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که زیره سیاه می تواند برای درمان ویتیلیگو، اختلالی که باعث از بین رفتن رنگدانه در پوست می شود، مفید باشد.

یک مطالعه بر روی 33 فرد مبتلا به ویتیلیگو نشان داد که استفاده از کرم تهیه شده با  زیره سیاه روی پوست دو بار در روز باعث بهبود رنگدانه در دست ها، صورت و ناحیه تناسلی پس از 6 ماه می شود.

مطالعه دیگری در سال 2014 روی 52 نفر نشان داد که استفاده موضعی از  زیره سیاه به مدت 6 ماه به طور قابل توجهی اندازه ضایعات ویتیلیگو را کاهش می دهد، به ویژه در بازوها، تنه، سر و گردن.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *