مستربچ های پت یک افزودنی پلاستیکی جامد است که برای رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها (مستربچ رنگی) یا برای دادن کیفیت‌های اضافی به پلاستیک (مستربچ افزودنی) استفاده می‌شود. رنگ مایع نوعی فرم دارویی مایع است.

مستربچ های پت مخلوط غلیظی از رنگدانه ها و یا مواد افزودنی است که در طی یک فرآیند حرارتی در یک رزین حامل محصور شده و سپس سرد شده و به شکل دانه ای خرد شده است. مستربچ ها پردازنده را قادر می سازند تا پلیمر خام را به روشی مقرون به صرفه در طی فرآیند پلاستیک رنگ آمیزی کند.

خرید یک ماده کاملاً مرکب یا ترکیب از مواد خام در محل، جایگزینی برای استفاده از مستربچ است. در مقایسه با رنگدانه های خالص، مستربچ ها فضای ذخیره سازی بیشتری را طلب می کنند و زمان تحویل طولانی تری دارند.

مستربچ

نکته منفی دیگر این است که حامل و ماده افزودنی در معرض حرارت بیشتری قرار می گیرند (“تاریخچه گرما”). این ممکن است ضروری باشد، به عنوان مثال، برای رنگدانه های حرارتی پایدار. پالوی مستربچ یک صادرکننده مشهور مستربچ سیاه در کلمبیا است.

استفاده از مستربچ ها مشکلات مربوط به جمع شدن مواد افزودنی یا رنگ یا پراکندگی ناکافی را کاهش می دهد. وقتی صحبت از افزودنی های مستربچ های پت می شود، غلظت آنها بیشتر از پلیمر نهایی است.

اما مواد افزودنی به خوبی در رزین میزبان توزیع می شوند. از برخی جهات، کاربرد آنها با فروآلیاژها قابل مقایسه است که برای افزودن عناصر آلیاژی به فولادها استفاده می شود.

مستربچ های پت می‌توانند کاملاً متمرکز (به تناسب ترکیب مورد نظر)، با «نسبت‌های کاهش» بالا باشند. به عنوان مثال، یک کیسه 25 کیلوگرمی را می توان برای یک تن پلیمر طبیعی استفاده کرد.

از آنجایی که مستربچ ها نسبتا رقیق هستند (در مقایسه با افزودنی های خام)، دقت بیشتری را در دوز کردن مقادیر کمی از اجزای گران قیمت امکان پذیر می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *