نه فواید سلامتی و کاربرد پزشکی آلوئه ورا
آلوئه ورا که گاهی به عنوان “گیاه شگفت انگیز” توصیف می شود، درختچه ای است با ساقه کوتاه. آلوئه سرده ای است که دارای بیش از 500 گونه از گیاهان آبدار گلدار است. بسیاری از آلوئه ها و برگ گردو به طور طبیعی در شمال آفریقا یافت می شوند.

برگ‌های آلوئه‌ورا آبدار، برآمده هستند و یک گل رز متراکم تشکیل می‌دهند. استفاده های زیادی از ژل به دست آمده از برگ های گیاه انجام می شود.

آلوئه ورا همانند لیمو سیر در چند سال اخیر موضوع مطالعات علمی زیادی در رابطه با چندین خواص درمانی ادعا شده بوده است. در این مقاله به بررسی برخی از این ادعاها می پردازیم و تحقیقات پشت آن را بررسی می کنیم.

آلوئه ورا چیست؟
ژل آلوئه ورا و مارچوبه در ایران که به اندازه میوه خشک عمده خواص دارویی زیادی دارد و اغلب در کرم ها و لوسیون ها استفاده می شود.
با توجه به باغ کیو، مرکز عالی گیاه شناسی سلطنتی انگلستان، آلوئه ورا برای قرن ها مورد استفاده قرار گرفته است و در حال حاضر محبوب تر از همیشه است.

در سرتاسر جهان، عمدتاً به عنوان محصولی برای “ژل آلوئه” که از برگ آن به دست می آید، کشت می شود.

آلوئه ورا امروزه به طور گسترده در موارد زیر استفاده می شود:

غذا – توسط FDA به عنوان طعم دهنده تایید شده است.
لوازم آرایشی.
مکمل های غذایی.
داروهای گیاهی.
اولین سابقه استفاده انسان از آلوئه ورا برخلاف میوه خشک افغانی از پاپیروس Ebers (یک پرونده پزشکی مصری) مربوط به قرن 16 قبل از میلاد است. بر اساس مطالعه ای که در مجله پوست هندی منتشر شد، در مصر باستان، آلوئه ورا را “آن گیاه جاودانگی” نامیدند. نویسندگان افزودند که این گیاه قرن‌هاست که در چین، ژاپن، هند، یونان، مصر، مکزیک و ژاپن برای درمان استفاده می‌شود.

فواید
ادعاهای دارویی که در مورد آلوئه ورا، مانند بسیاری از گیاهان و گیاهان، بی پایان است. برخی از آنها توسط مطالعات علمی دقیق پشتیبانی می شوند در حالی که برخی دیگر نه. این مقاله عمدتاً بر مواردی تمرکز دارد که توسط تحقیقات پشتیبانی می شوند.

1. دندان و لثه
یک مطالعه منتشر شده در General Dentistry گزارش داد که آلوئه ورا موجود در ژل دندان به اندازه خمیر دندان در مبارزه با پوسیدگی موثر است.

محققان توانایی مبارزه با میکروب ژل دندان آلوئه ورا را با دو خمیر دندان محبوب مقایسه کردند. آنها دریافتند که این ژل به همان اندازه خوب و در برخی موارد حتی بهتر از خمیردندان های تجاری در کنترل باکتری های ایجاد کننده حفره دهان عمل می کند.

نویسندگان توضیح می دهند که لاتکس آلوئه حاوی آنتراکینون ها است، ترکیباتی که به طور فعال درد را از طریق اثرات ضد التهابی طبیعی بهبود می بخشد و کاهش می دهد.

دانشمندان هشدار دادند که همه ژل‌هایی که آنالیز کردند حاوی فرم مناسب آلوئه ورا نیستند، بلکه باید حاوی ژل تثبیت‌شده‌ای باشند که در مرکز گیاه وجود دارد تا موثر باشند.

2. یبوست
آژانس نظارتی آلمان برای گیاهان – کمیسیون E – استفاده از آلوئه ورا را برای درمان یبوست تایید کرد. دوزهای 50 تا 200 میلی گرم لاتکس آلوئه معمولاً به صورت مایع یا کپسول یک بار در روز به مدت 10 روز مصرف می شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) در سال 2002 حکم داد که اطلاعات کافی در مورد ایمنی و اثربخشی محصولات آلوئه وجود ندارد. بنابراین، در ایالات متحده، آنها را نمی توان برای درمان یبوست فروخت.

3. زخم پا ناشی از دیابت
مطالعه‌ای که در کالج داروسازی Sinhgad، هند انجام شد و در International Wound Journal Trusted Source منتشر شد، توانایی آلوئه را  که سودی همانند سود میوه خشک دارد در درمان زخم‌ها بررسی کرد.

آنها گزارش دادند که “ژل تشکیل شده با carbopol 974p (1 درصد) و آلوئه ورا باعث بهبود قابل توجه زخم و بسته شدن زخم در موش های دیابتی در مقایسه با محصول تجاری می شود و محصول امیدوارکننده ای را برای استفاده در زخم های پای ناشی از دیابت ارائه می دهد.

4. آنتی اکسیدان و خواص ضد میکروبی احتمالی
آلوئه ورا به دلیل خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی آن ممکن است برای بیماری های پوستی یا بریدگی های سطحی استفاده شود.
محققان دانشگاه لاس پالماس د گرن کاناریا، اسپانیا، مطالعه ای را در مجله Molecules منتشر کردند.

این تیم تعیین کردند که آیا عصاره متانولی پوست برگ و گل آلوئه ورا ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت انسان داشته باشد یا خیر. دانشمندان بر روی فعالیت های آنتی اکسیدانی و آنتی مایکوپلاسمی احتمالی عصاره تمرکز کردند.

مایکوپلاسما نوعی باکتری است که فاقد دیواره سلولی است. آنها تحت تاثیر بسیاری از آنتی بیوتیک های رایج نیستند. مواد آنتی میکوپلاسمی این باکتری ها را از بین می برند.

آنها گزارش دادند که هر دو عصاره گل و برگ آلوئه ورا همانند انجیر صادراتی دارای خواص آنتی اکسیدانی به خصوص عصاره پوست برگ هستند. عصاره پوست برگ نیز خواص ضد قارچی از خود نشان داد.

نویسندگان به این نتیجه رسیدند که «A. عصاره ورا از پوست برگ و گل را می توان به عنوان منابع آنتی اکسیدانی طبیعی خوب در نظر گرفت.

5. محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV).
دانشمندان در پردیس جهانی دانشگاه کیونگ هی، کره جنوبی، می خواستند تعیین کنند که آیا عصاره شاخه آلوئه بچه و عصاره شاخه آلوئه بزرگسالان ممکن است اثر محافظتی بر پیری پوست ناشی از UVB داشته باشند یا خیر. به عبارت دیگر، آیا آنها می توانند از پوست در برابر اثرات پیری نور خورشید محافظت کنند.

عصاره شاخساره آلوئه بچه (BAE) از شاخه های 1 ماهه و عصاره شاخساره آلوئه بالغ (AE) از شاخه های 4 ماهه به دست می آید.

در مقاله ای که در Phytotherapy Research منتشر شد، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که منبع قابل اعتماد: “نتایج ما نشان می دهد که BAE ممکن است به طور بالقوه از پوست در برابر آسیب های ناشی از UVB بیشتر از AE محافظت کند.”

6. محافظت از آسیب پوست پس از پرتودرمانی
مطالعه‌ای که در دانشگاه ناپل ایتالیا انجام شد، پنج کرم موضعی مختلف را آزمایش کرد تا ببیند چقدر ممکن است در محافظت از پوست بیماران مبتلا به سرطان سینه که پرتودرمانی می‌شوند، موثر باشد. یکی از این کرم ها حاوی آلوئه بود که همانند میوه خشک صادراتی مفید است.

آنها 100 بیمار را به پنج گروه 20 نفری تقسیم کردند. برای هر کدام یک درمان موضعی متفاوت تجویز شد. آنها کرم ها را دو بار در روز، 15 روز قبل از پرتودرمانی شروع کردند و 1 ماه پس از آن ادامه دادند.

در طول دوره 6 هفته ای، شرکت کنندگان تحت ارزیابی هفتگی پوست قرار گرفتند.

در مجله Radiation Oncology، دانشمندان گزارش دادند که استفاده پیشگیرانه از کرم های مرطوب کننده موضعی، بروز عوارض جانبی پوستی را در زنانی که تحت درمان با پرتودرمانی سرطان سینه قرار گرفتند، کاهش داد، اما هیچ کدام به طور قابل توجهی بهتر عمل نکردند.

تمام کرم های مرطوب کننده مورد استفاده در این مطالعه در درمان آسیب های پوستی ناشی از رادیوتراپی به یک اندازه معتبر بودند.

7. افسردگی، یادگیری و حافظه – یک آزمایش حیوانی
مطالعه ای که در Nutritional Neuroscience منتشر شد نشان داد که آلوئه ورا افسردگی را کاهش می دهد و حافظه را در موش ها بهبود می بخشد.

آنها پس از انجام آزمایشات روی موش های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند: آلوئه ورا یادگیری و حافظه را تقویت می کند و همچنین افسردگی را در موش ها کاهش می دهد.

مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا انسان ها نیز ممکن است از مزایای مشابه برخوردار شوند، مورد نیاز است.

8. زخم ناشی از سوختگی درجه دو
تیمی از جراحان پلاستیک ژل آلوئه ورا را با کرم سولفادیازین نقره ۱ درصد برای درمان زخم های سوختگی درجه دو مقایسه کردند.

آنها در مجله انجمن پزشکی پاکستان گزارش دادند که زخم های سوختگی در بیماران تحت درمان با آلوئه ورا در مقایسه با بیمارانی که با 1 درصد سولفادیازین نقره (SSD) درمان شده بودند، به طور قابل توجهی سریع تر بهبود یافتند.

محققان افزودند که افرادی که در گروه آلوئه ورا بودند که به اندازه میوه خشک فله مفید می باشد نسبت به گروه SSD تسکین درد را به طور قابل توجهی بیشتر و زودتر تجربه کردند.

نویسندگان نوشتند: «بیماران سوختگی حرارتی که با ژل آلوئه‌ورا پوشیده شده‌اند، در مقایسه با افرادی که با SSD لباس پوشیده‌اند، از نظر اپیتلیال‌سازی زودهنگام زخم، تسکین زودتر درد و مقرون‌به‌صرفه بودن، مزیت‌هایی را نشان دادند.»

9. سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور انسانی که در دانشکده پزشکی بیمارستان سنت جورج، لندن، بریتانیا انجام شد، آلوئه و IBS را بررسی کرد. نتایج آنها در مجله International Journal of Clinical Practice منتشر شد. به شرکت کنندگان مبتلا به IBS یا آلوئه ورا یا دارونما داده شد. بعد از 3 ماه، تفاوت معنی داری در علائم اسهال وجود نداشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *